Laserowe usuwanie tatuażu
Laser Q- switched o 2 długościach fali jest najbardziej wszechstronnym systemem laserowym. Dzięki tym długościom fali (1064nm, 532nm) możemy usuwać bez pozostawienia śladów po zabiegu (tj. bliznowacenie i trwałe odbarwienie skóry) wszystkie tatuaże profesjonalne, tatuaże nieprofesjonalne, tatuaże pourazowe (dowolne kolory) i przebarwienia (melasma, chloasma, piegi, znamiona), plamy typu czerwonego wina o dużych rozmiarach i naczyniaki płaskie.
Do usuwania tatuaży stosujemy lasery emitujące impulsy światłą rzędu nanosekund, określane jako Q-Switched. Lasery nanosekundowe emitują bardzo dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie co powoduje usunięcie (rozbicie na drobne cząsteczki) barwnika lub pigmentu, bez powstawania blizny.
Wcześniej stosowane impulsy milisekundowe (lasery bez funkcji Q-Switched) powodują termiczne uszkodzenie naświetlanego obszaru, co w efekcie prowadzi do powstawania blizn.
W przypadku laserów pracujących w trybie Q-Switched tempo przekazywania energii jest tak duże, że powoduje fotomechaniczne (fotoakustyczne) rozbicie pigmentu / barwnika zawartego w tuszu na drobniejsze cząstki.
Fragmenty rozdrobnionego barwnika, znajdujące się w głębszych warstwach skóry ulegają eliminacji na drodze fagocytozy „wchłonięciu” przez makrofagi (komórki odpornościowe).
Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera z funkcją Q-Switched nie wywołuje termicznego (oparzenia) uszkodzenia okolicznych tkanek.
- 2 tygodnie przed zabiegiem należy unikać ekspozycji skory na słońce, jak również zrezygnować z opalania w solarium
- Należy odstawić leki i zioła swiatlouczulajace (dziurawiec, nagietek, pokrzywa, bratek, skrzyp, melisa, mięta), antydepresanty przynajmniej 7 dni przed zabiegiem
- Zabiegowi można się poddać rok po zakończeniu kuracji izotretynoina lub tetracyklina
- Nie stosować kremów depilujących, brązujących i samoopalaczy co najmniej tydzień przed zabiegiem
- Bezpośrednio przed zabiegiem nie stosować balsamów
Usuwanie tatuażu odbywa się w seriach zabiegów, dzięki którym tatuaż ulega stopniowemu rozjaśnieniu. Najczęściej jest to ok. 3 – 10 zabiegów przy tatuażach amatorskich oraz co najmniej 6 w przypadku tatuaży profesjonalnych, gęsto barwionych.
Pomiędzy zabiegami powinna być min. 4 – tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm.
Po uprzedniej rozmowie z pacjentem, specjalista ocenia czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu oraz ile zabiegów będzie potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu.
Następnie wykonujemy próbę laserową, która pozwala wykluczyć ryzyko reakcji alergicznej.
Zabieg może trwać od kilku minut do około godziny, w zależności od powierzchni, z jakiej ma być usunięty tatuaż. Zwykle jest bezbolesny, jeśli jednak pacjent odczuwa ból lub dyskomfort, możemy zastosować znieczulenie miejscowe.
Przez kilka dni po zabiegu skóra może być bardziej wrażliwa, należy w tym czasie unikać wysiłku fizycznego, sauny oraz solarium.
- ciąża
- stosowanie specyfików światło uczulających (nagietek, dziurawiec)
- cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- opalona skóra – minimum 2 tygodnie przerwy od opalania na słońcu lub solarium
- zmiany skórne w obszarze tatuażu
- zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, A aspiryny w okresie 2 tygodni przed zabiegiem
- stosowanie antydepresantów i innych leków zawierających składniki światło uczulające
- skórę należy smarować preparatami przyspieszającymi gojenie np. Solcoseryl, Cicaplast, Zinalfat
- przez okres gdy skóra jest bardziej wrażliwa unikać kąpieli danego miejsca
- unikać opalania przez okres miesiąca.
- unikać ćwiczeń fizycznych, masaży, długiego moczenia miejsca po zabiegu przez okres od kilku do kilkunastu dni w zależności od wrażliwości skóry, objawów po zabiegu i innych
- wskazane jest, aby pacjent do czasu zniknięcia obrzęku po zabiegu nie korzystał z sauny lub basenu publicznego.
- w razie narażenia na silne nasłonecznienie stosować kremy z wysokim filtrem UV
- rumień, obrzęk
- świąd bezpośrednio po zabiegu
- zwiększenie wrażliwości skóry
- uszkodzenie ciągłości skóry
- pęcherzyki i strupki – sporadycznie przy usuwaniu tatuaży kolorowych, powierzchowne i łatwo gojące się, spowodowane tym że głowica do usuwania koloru emituje światło którego chromoforem jest m.in. kolor czerwony (czyli hemoglobina)
- zmiany pigmentacji skóry – przebarwienia i odbarwienia częściej u osób o ciemniejszych fototypach skóry, zanikają w ciągu 3 – 6 miesięcy
- na naświetlanym obszarze mogą wystąpić zasinienia skóry, zanikające w ciągu 5 do 15 dni.
- brązowe zabarwienie skóry może się utrzymywać do 3 miesięcy
- możliwość uaktywnienie się na naświetlanym obszarze wirusa opryszczki u nosicieli tego wirusa
- bliznowacenie niemal niemożliwe, jednak z uwagi na przypadki wyjątkowe musiało zostać wpisane, dlatego też przy pierwszym zabiegu wykonywane są testy, a parametry pracy lasera dobierane tak by uzyskać informacje o wrażliwości skóry
ZAPRASZAMY
Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 18:00
Sobota 10:00 – 16:00